Klubbvärdar sökes till 2022

Nu söker vi klubbvärdar till sommaren 2022:
Är du/ni intresserade av att axla klubbvärdskapet för Stora Granskär 2022? Vi söker nya klubbvärdar som antingen kan tänka sig ansvara för hela semesterperioden, och merparten av helgerna från arbetshelg-arbetshelg, alternativt vill dela sommaren med andra klubbvärdar. Önskvärt att perioden inte delas upp mellan alltför många klubbvärdar, men huvudsaken är att ön är bemannad under säsongen. I första hand söker vi bland våra medlemmar, men vi kan även tänka oss t ex ett pensionärspar som saknar sommarstuga, som gillar att vara sociala och att ha något att göra.


Vad innebär det att vara klubbvärd?
Att vara klubbvärd innebär att representera vår förening på ön: hälsa gäster och medlemmar välkomna, hjälpa dem tillrätta, ta betalt för vissa tjänster. Klubbvärden ska även:
- Ansvara för busterbåten och att den är tankad då denna även fungerar som räddningsbåt.
- Klippa gräsmattorna på Granskär.
- Se till att erforderligt antal toaletter är öppna.
- Städa toaletterna - eller se till att de städas.
- Se över bastun.
- Sköta uppsamlingskärlet under toaletterna enligt anvisning.
- Se till att allting fungerar på ön, vid behov meddela styrelsen vad behöver göras och eventuell kostnad för detta.

Klubbvärden har tillgång till egen klubbstuga

Observera att klubbvärden INTE är anställd och betald för att städa efter medlemmar och gäster. Att hålla Granskär rent och prydligt är ALLAS ansvar. I de fall detta inte efterlevs, är det dock klubbvärden som ser till att det åtgärdas.

Båtklubben Wega, Västerås

Adress


Båtklubben Wega Västerås
c/o Martin Edlund
Lillåuddsallén 5
722 10 Västerås

Social